Egyéni képviselői indítványomra idén februárban - a koronavírus okozta veszélyhelyzet kihirdetése előtti utolsó nyilvános képviselő-testületi ülésen – minden kerületi képviselő támogatásával került elfogadásra az a javaslatom, melynek értelmében
Karsay Ferenc polgármester kapott felkérést arra, hogy a kerületi 0-6 éves gyermekek részére a nem kötelező védőoltások beadásának támogathatósága, a megfelelő szabályozás kialakítása érdekében végezzen felmérést, melynek keretében:
- folytasson konzultációt a házi gyermekorvosokkal, védőnőkkel, javaslatukat kikérve;
- mutassa ki az intézkedés forrásigényét.”
A magyar állam jelenleg kötelező, térítésmentes védőoltást biztosít a gyermekeknek
- a TBC,
- a torokgyík (diphteria),
- a tetanusz,
- a szamárköhögés,
- a gyermekbénulás (polio),
- a b-típusú haemophilus influenzae,
- a kanyaró,
- a mumpsz,
- a rózsahimlő,
- a bárányhimlő,
- a vírusos májgyulladás B típusa (hepatitis B),
- a pneumococcus fertőzés ellen, mely utóbbi korábban a középfül-, a tüdő-, és az agyhártyagyulladás megbetegedések leggyakoribb kórokozóinak egyike volt.
Javasolt továbbá, és a szülők kérhetik a rotavírus, a hepatitis A, a kullancs által okozott agyvelőgyulladás (kullancs-encephalitis), és a fertőző agyhártyagyulladás (meningococcus B és C) elleni vakcinát is, ezek azonban térítéskötelesek.
Aki minden javasolt védőoltást beadat a gyermekének - még ha a piacon föllelhető legolcsóbb oltóanyagot választja is – kb. 300 000 forintot kénytelen fizetni.
A felmérés április közepére készült el.
A nem kötelező oltásokról eltérő véleményeket fogalmaztak meg a kerületi gyermekorvosok. A betegség súlyosságát tekintve véleményük szerint a meningococcus által okozott gennyes agyhártyagyulladás elleni vakcinának van prioritása. A Meningococcus B elleni oltás elleni immunitás kialakításához, attól függően, hogy mikortól kezdik az oltási sort, 3-4 oltás beadására van szükség. Elmondásuk szerint a Meningococcus B elleni oltást csak nagyon kevesen adatják be, melynek elsődleges magyarázata, hogy egy oltás ára 30-40 000 ft.
Gyakoriságát tekintve a Meningococcus C a következő leggyakoribb kórokozó, ez ellen olyan oltás honos, amely 2 éves kor alatt támogatott, 300 ft dobozáron megvehető. Ezt az oltást 99%-ban meg is kapják a csecsemők.
A kullancs okozta agyvelőgyulladás ritka, de szintén veszélyes betegség, mert nincs specifikus terápiája. Az alap oltási sor 3 oltásból áll, melyet először 3, majd 5 év múlva kell ismételni. A kullancsok elterjedése miatt a kertesházas övezetekben ezt az oltást egyre többen választják a kerületben.
A rotavírus esetében a szájon át adott védőoltásból 2-3 oltás szükséges, melyet a családok fele igényel.
A Hepatitis A vírus elleni oltást járványveszély idején, illetve bizonyos országokba történő utazáskor kell adni, a tapasztalatok szerint erre szinte alig van igény, járványkor pedig az oltást az ÁNTSZ biztosítja.
A felmérés eredményeinek ismeretében és a további – elsősorban költségvetési – önkormányzati egyeztetéseket követően a végleges javaslatomat a júniusi képviselő-testületi ülésre terjesztettem be, azzal, hogy az agyhártyagyulladás elleni Meningococcus B oltás önkormányzati támogatás mellett és rászorultsági alapon kerüljön 2020. július 1.-től bevezetésre a kerületi 2 év alatti gyermek korosztály számára, melyre a képviselő-testület 10 millió forintot biztosít 2020-ban. (Kerületünkben évente kb. 500 gyermek születik.)
Az előterjesztésem Polgármester úr támogatásával (a koronavírus okozta veszélyhelyzet idején a kerület vezetője a képviselő-testület döntési hatáskörét a polgármester gyakorolja) elfogadást nyert, így július 1.-től a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni települési támogatásokról szóló 1/ 2015. (II.09.) önkormányzati rendelet módosításával az alábbi rendelkezés lép életbe:
1. Települési támogatás állapítható meg a két hónapos életkort be töltött, legfeljebb kétéves gyermekek meningococcus B baktérium elleni oltássorozata költségeinek finanszírozása céljából - postai, vagy átutalással történő folyósítással -, feltéve, ha a gyermek kerületi lakóhellyel rendelkezik és első lakóhelye is a kerületben található:
a) az első három oltóanyag teljes vételárával megegyező összegben, de legfeljebb 30.000.Ft oltóanyagonként, ha:
- a kérelmező törvényes képviselő családjában az egy főre jutó nettó havi jövedelem összege nem haladja meg a nyugdíjminimum 300 %-át, vagy
- a kérelmező törvényes képviselő a gyermeket egyedülállóként neveli.
2. A kérelemhez csatolni kell:
a) a Védőnői Szolgálattól igazolást arról, hogy a kérelmező a gyermeket ténylegesen a kerületben
bejelentett lakó vagy tartózkodási helyén neveli;
b) az oltóanyagról szóló számlát.
3. A támogatás iránti kérelmet a vakcináról szóló számla kiállításától számított 2 hónapon belül lehet előterjeszteni, mely határidő jogvesztő.
Az első félév tapasztalatai és a kerületi költségvetés adta lehetőségek alapján szeretném a nem kötelező védőoltások kerületi támogatásának körét tovább bővíteni.
Köszönöm mindenkinek, aki segített a több hónapos előkészítő folyamatban, melynek eredményeként újszülött lakótársaink nagyobb biztonságban cseperedhetnek közöttünk.
önkormányzati képviselő, frakcióvezető
Demokratikus Koalíció