2020. június 17. szégyenfoltként fog bevonulni Budafok-Tétény Önkormányzatának történetébe. Karsay Ferenc fideszes polgármester saját magát is alulmúlta, amikor a veszélyhelyzet adta jogosítványa utolsó óráiban, előrehozott döntésekkel megakadályozta a választott képviselők jogainak gyakorlását, ezzel megsértve a legalapvetőbb demokratikus alapelveket is.
A koronavírus miatt a kormány által elrendelt veszélyhelyzet időszakában a polgármestert különleges jogosítvány illette meg. Nem kellett összehívnia képviselő-testületi ülést, önállóan hozhatott döntéseket a testület nevében. A képviselő-testület munkarendje szerint 2020. június 18-án lett volna esedékes a júniusi ülés. A veszélyhelyzet miatt ezt az ülést sem hívta össze a polgármester, hanem elektronikus úton kérte ki a képviselők véleményét a javaslatokkal kapcsolatban.
A kormány időközben úgy döntött, hogy június 17-én éjfélkor megszünteti a veszélyhelyzetet, ezért a június 18-án meghozott egyszemélyes döntések már nem lettek volna jogszerűek. Ekkor egy, a képviselők jogait tisztelő polgármester elhalasztotta volna a testületi ülést néhány nappal, hogy már a képviselőkkel együtt, a napirendi pontok megvitatása után lehessen meghozni a döntéseket.
Karsay Ferenc úgy döntött, hogy esze ágában sincs a képviselők jogaival foglalkozni, és áthelyezi a testületi ülés időpontját egy nappal korábbra. Így történhetett meg, hogy a képviselők június 17-én 17 óra 4 perckor e-mail útján kaptak értesítést arról, hogy a polgármester a júniusi ülés időpontját aznapra, tehát június 17-re helyezte át. Karsay Ferenc ugyanebben a levélben értesítette a képviselőket, hogy a június 17-én még meglévő jogosítványával élve minden döntést meghozott, meg sem várva a képviselői véleményeket.
Karsay Ferenc így, a testületet megkerülve hozott döntést három alpolgármester milliós mértékű jutalmáról. Tette ezt akkor, amikor a kormány 190 millió forintot vont el Budafok-Tétény idei költségvetéséből, amikor Karsay előre betervezett óvoda- és bölcsődefelújításoktól vonta meg a forrást, amikor sok kerületi lakos elvesztette a munkáját. Más kerületek a válságkezelés jegyében a bajba került lakosainak adnak plusz juttatást - nálunk viszont a polgármester az egyébként is magas fizetést felvevő alpolgármestereinek ad jelentős jutalmat.
Ez a joggal való visszaélés minősített esete, amellyel Karsay Ferenc nemcsak a képviselőket vette semmibe, hanem azt a közel 24 000 kerületi választópolgárt is, akik az önkormányzati választáson részt vettek.
Karsay Ferenc nem foszthatja meg a képviselőket attól a jogtól, amit a választóktól kaptak!
Felszólítjuk, hogy vonja vissza a 2020. június 17-én meghozott döntéseit, egyúttal kezdeményezzük, hogy hívjon össze rendkívüli testületi ülést az eredeti júniusi napirenddel, amelyen a képviselők gyakorolhatják a választóktól kapott jogukat.
Amennyiben Karsay Ferenc ezt nem teszi meg 2020. június 26-ig, a kormányhivatalhoz fordulunk jogorvoslatért!
Budafok-Tétény, 2020. június 22.
Havasi Gábor, fővárosi közgyűlés tagja Kerekes Gábor, önkormányzati képviselő Tóth Endre, önkormányzati képviselő Momentum Mozgalom XXII. kerületi szervezete
Kóber György Márk, önkormányzati képviselő Közösség Dél-Budáért Egyesület
Dr. Staudt Máté, önkormányzati képviselő Jobbik Magyarországért Mozgalom XXII. kerületi szervezet
|
Bollók Tünde, XXII. kerületi elnök Kovács István, önkormányzati képviselő Perlai Zoltán, önkormányzati képviselő Dr. Somos Iván, önkormányzati képviselő Demokratikus Koalíció XXII. kerületi szervezete
Molnár Gyula, országgyűlési képviselő Magyar Szocialista Párt XXII. kerületi szervezete
Bajkó-Sokoray István, elnökségi tag LMP – Magyarország Zöld Pártja dél-budai szervezete
|